Paszport – wszystko co warto o nim wiedzieć

W PRL-u posiadanie paszportu nie było takie oczywiste. Podróże zagraniczne należały do rzadkości, choć każdy o nich marzył. Czasy się na szczęście zmieniły, a to jakie dokumenty chcemy sobie wyrobić, zależy tylko od nas, a nie od widzimisię urzędnika. Podobnie jak kierunek podróży, jej termin czy czas trwania – pod warunkiem, że posiadamy ważną wizę, ale to już osobny temat. Poniżej, skupmy się na bordowej, 40-stronicowej, książeczce z orłem – paszporcie!

Podstawowe informacje o paszporcie

Paszport to, poza dowodem osobistym, Twój dokument tożsamości i potwierdzenie polskiego obywatelstwa. Możesz z nim podróżować poza granice UE i strefy Schengen. Ważny jest 10 lat od wydania, a w przypadku osoby poniżej 13 roku życia, jest to 5 lat. Traci też ważność, gdy zmienią się Twoje dane osobowe, gdy go utracisz i zgłosisz ten fakt lub gdy stracisz polskie obywatelstwo. Jeśli potrzebujesz wyrobić nowy paszport, zaplanuj odpowiednio długi czas – zwykle trwa to do 30 dni. Koszt nowego dokumentu to: dla dorosłych 140zł, dla uczniów i studentów – 70zł, a dla dzieci poniżej 13 roku życia – 30zł. Punkty paszportowe znajdziesz w każdym większym mieście – dokładne adresy podane są na stronach internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich.

Ciekawostki – czy wiesz, że paszport…?

Wiesz o tym, że z nieważnym paszportem wrócisz legalnie do Polski? Ponadto, gdy straci ważność lub utracisz go, podczas pobytu za granicą, możesz wyrobić nowy w konsulacie RP. Pamiętaj jednak, że otrzymanie nowego dokumentu od konsula, trwać może dłużej niż 30 dni. A poza samym paszportem, wiesz jakie dokumenty możesz sobie jeszcze wyrobić? Otóż, drugi paszport – i wcale nie chodzi tutaj o podwójne obywatelstwo. W sytuacji, gdy posiadasz wbite wizy lub pieczątki krajów pozostających ze sobą w konflikcie, możesz ubiegać się o wydanie drugiego dokumentu. Obecnie, są to na przykład Iran i USA. Ponadto, posiadając pieczątkę z Górskiego Karabachu, lepiej nie próbuj dostać się do Azerbejdżanu – konsekwencje mogą być gorsze niż odmowa wjazdu. Poza drugim, możesz też ubiegać się o paszport tymczasowy. Czas oczekiwania na taki dokument jest zdecydowanie krótszy, ale ważność to maksymalnie 12 miesięcy. Dostaniesz go tylko wtedy, gdy udowodnisz nagłą sytuację: chorobę, śmierć bliskiej osoby lub podróż służbową.

 

Author: mobilna-przeprowadzki.pl