Alleluja

Znana na całym świecie aklamacja ma swoje źródło w Starym Testamencie. Słowo jest to pochwalny okrzyk radości chrześcijan, szczególnie w dniu Zmartwychwstania Pańskiego, podchwyciły je także muzyka rozrywkowa oraz mowa potoczna, gdzie rozszerzyły jego znaczenie.
” Hallelulah ” a właściwie  alleluja tekst, pochodzi z hebrajskiego i oznacza to zachętę do wychwalania Boga. Wierni w kościele katolickim śpiewają podczas mszy świętej w ciągu całego roku. Nic dziwnego, iż aklamacja ta utożsamiana jest radosnym obwieszczeniem zwycięstwa Chrystusa i jego zmartwychwstania, a szczególnie chętnie wykorzystywana w pieśniach wielkanocnych. Po pierwsze, padło z ust samego Jezusa, po drugie Jezus podobnie jak Bóg, sam o sobie mówi w Ewangelii świętego Jana – ” ja jestem ” . Chrześcijanie są spadkobiercami objawienia się Boga w Starym Testamencie, które ukonkretniło się w Jezusie Chrystusie, więc winni właśnie uznają naszego Władcę jako Pana ich życia.
A zawołanie, używane w znaczeniu ” Wesołego Alleluja ” zadomowiło się na dobre nie tylko w języku polskim, lecz także w całej tradycji judeochrześcijańskiej. Tak często pojawiało się w pieśniach wielkanocnych, że zaczęło być zwyczajowo utożsamiane z nazwą świąt. Izraelici psalm z tym okrzykiem śpiewali przy obchodzie dorocznej pamiątki baranka wielkanocnego, stąd i u nas, na znak radości Zmartwychwstania Pańskiego ” Alleluja ” się powtarza.

 

Author: mobilna-przeprowadzki.pl